čtvrtek 12. listopadu 2009

dobrodrůžo na cestě






ahoj, takto jsme jeli vnitrozemím, potkáváme již auta s takovými hrabadly proti srážce s klokany a jinou havětí. Popis dobrodruža je v komentáři.

5 komentářů:

  1. 11. 11. - hezké datum že J
    Dneska jsme zažili největší dobrodrůžo, dále ať čtou jen silné povahy.
    Vyrazili jsme od pobřeží, z Narooma jedeme na jih, odbočíme z Princes highway a míříme do vnitrozemí. Směřujeme přes Bage a Bemboka do Jindabyne. Projíždíme již opuštěnou krajinou, auto míjíme tak jednou za 10 minut. Asi 10 km za městečkem Benboga nám auto signalizuje, že má benzínu na 209 km, další město je 60km, takže super, tam dobereme palivo. Jenže auto je jen stroj a palubní počítač není zrovna nejlepší počtář, po ujetí dalším 10 km nám hlásí, že jsme již bez benzínu. Zastavíme tedy na parkovišti, kde je krásná vyhlídka do okolí. Co teď? Je asi 30 stupňů a do nejbližší vesnice cca 12km. Okolo projíždějící nemají žádný benzín anebo jiný než je třeba do „našeho“ Forda. Jedni cestovatelé, původně z Rakouska, s kořeny z Česka, mě vezmou zpět do vesničky Bemboka, kde chci koupit kanistr s benzínem, ostatní zůstávají na vyhlídce, je tam stín, záchody, prostě jak se tu říká „rest area“. Dojedu tedy zpět do vesnice, jsou tu 2 pumpy, jedna je zavřená, jdu tedy na druhou, tam mají otevřeno každý den kromě středy. Dnes je ale středa, takže “CLOSED“.
    Co teď? Místní prý žádný benzín nemají, mám dojít pro benzín do města Bega což je asi 55km. Snažím se obejít všechny místní, ale všude zní to samé „NO petrol“. Procházím vesnici a připadám si jako Bronson v „Tenkrát na západě“, všichni tě sledují nikdo ti neporadí a vzduch se tetelí horkem, jen na harmoniku nikdo nehrál. Dojdu i do místního „pubu“ (hostinec), kde je i přes brzkou hodinu (11 hodin) dost plno, asi 12 chlapů, což je asi polovina populace v okolních 100 km čtverečních. Potkám asi i místního podívína, který na mou otázku, kde seženu benzín?, mi pohlédne do očí a velmi pomalu mi do obličeje přeříká s důrazem na každou slabiku „it is hot today“, „it si no petrol“ .Docházím do místního obchodu, kde mi stokilová „lady“ radí, ať tu přespíme, že zítra benzinka snad otevře. V druhém obchodu (více jich tu není) se na mne usměje štěstí, pán má nějaký benzín v sekačce, společně jej vylijeme do kanystru a jede se mnou na vyhlídku, kde čeká Radka a spol. už asi 2 hodiny. Právě tam zastavují i nějací Angličané a ptají se, co se nám stalo. Chceme nalít benzín do auta, ale nejde to, Henry Ford opatřil vstup do nádrže, takovou speciální pojistkou, že se tam s plastovým hrdlem od kanystru nedá nic nalít, naštěstí jeden z Angličanů má stejné auto v Anglii a tak nám poradil, že musíme“ožvýkat“ vstup do nádrže šroubovákem a pak se tam dá plastová trubice nacpat. Mezinárodní spolupráce česko – anglicko - australská slaví úspěch. Po dvou minutách je benzín již v nádrži. Máme asi 7 litru benzínu a 55km do města Cooma , kde jsou nejméně dvě benzínky. Všem děkujeme, našemu zachránci platíme za benzín a opatrně jedeme směr Cooma. Za celou cestu nepotkáme živáčka, pokud nám cestou dojde benzín tak to bude teprve akce. Dojeli jsme do Cooma , načepovali, co se do auta vešlo, bylo to přes 55 litru benzínu. To jsme si oddychli, dobře to dopadloJ. Pokud jste dočetli až sem tak už Vás nic hrozného ke čtení dnes nečeká. Zbylých 60 km do Jindabyne jsme dojeli v pohodě, prošli jsme se okolo jezera Jindabyne a připravujeme se na zítřejší túru na nejvyšší horu Austrálie Mt. Kosciuszko 2228 m. n. m (australané jí říkají “Koziosko“).

    OdpovědětVymazat
  2. Stravovací okénko pro zvídavé komentáře:
    • Stravujeme se občas něco mezi obědem a svačinou ve fast foodech, což kvitují hlavně děti. Ve všech apartmánech je kuchyňka, většinou nakupujeme v místních supermarketech potraviny a Radka je pak večer upraví k požití. Rébusem je každý den rozhodnout, co vařit, aby to jedly všechny děti.
    • V poměru k ceně ubytování je zde však jídlo docela drahé. Hlavně nás překvapily ceny místního tropického ovoce, jen pro zajímavost kilo banánů 5 dolarů, kilo manga 7 dolaru, kilo nektarinek 7 dolarů, takže jablka pak nakonec vyjdou celkem levně za 3 dolary, hrušky za 2 dolary, prim tu hrají třešně za neuvěřitelných 20 dolarů/kilo. Naproti tomu kilo párků stojí 1,20 dolaru. Kilo bramborového salátu stojí 1,5 dolaru. Pro fandy rychlého občerstvení přidáváme i cenu Big Mac mealu 7,5 dolaru.
    • Na závěr cena nepotravinová, Australané jsou v šoku z vysoké ceny benzínu, dnes jsme jej brali za 1,18 dolaru /litr.
    • 1 dolar = 16Kč

    OdpovědětVymazat
  3. Uplně vidím jak Míša běhá s kanystrem po ospalém australském městečku a prosí alespoň o kapku benzínu! Ty bláho! Tak to je skoro na pořízení kanystru a vozit s sebou pořád nějakou zásobičku, aby se vám tohle nestalo příště. Brr..
    Ty ceny potravin jsou docela hustý, ten McDonald vychází cca stejně jako u nás! Ale ty třešně!!! Je pravda že tady taky mívají u Francouzů třešně v zimě drahý - minule myslím za 1600 kg! Tak to je ještě o něco víc, než v Austrálii. A cena benzínu super! Jak říkám - chce to koupit si ho do zásoby :-))

    OdpovědětVymazat
  4. nO,TO BYLO TÉMĚŘ HOROROVÉ,JEŠTĚ TEĎ SE KLEPU A A BEZ PLNÉHO KANYSTRU NEVYJEDU ANI Z KARÁŽE.TAK DNES PRO ZMĚNU OKÉNKO POEZIE,NEBOť TAM KDE JEŠTĚ POEZIE PŘEBÝVÁ,TAM POHODA BÝVÁ,my jsme toho důkazem. Chřipka venceslava vítková -Všichni malou závist máme,u vás jaro a tady podzim vládne.Jak na podzim už je zvykem,všichni chodí s kapesníkem. S vitamínem i bez něj,chřipka řádí jako čert.S nosem červeným NEVLÁDNE už klaun,ale ctihodný občan.A kdo chce býti IN CHODÍ potom CELÝ DEN SE STERYLNÍM NÁÚSTKEM.POKUD NEMÁŠ VAKCÍNU ,JE TO STEJNĚ NAPRD,JEDINĚ SNAD ZAZIMOVAT A NEVYCHÁZET VEN. DĚDA ZASE HLEDÁ V DOMĚ, MAPU AUSTRÁLIE MARNĚ.Měl prý velkou poválečnou a vy asi odvezli,Chtěl sledovat vaši cestu a značit ji FÁBORKY.OREL SEDÍ NA ŽIDLI, JAKO VŽDY JE PROTIVNÝ,ZÁPASÍ TU S INTERNETEM,JE TO PĚKNÁ DŘINA, V PRÁCI TO MAJ PŘECI JINAK.FASÁDNÍK UŽ ZA OKNEM,VRTÁ JAKO KAŽDÝ DEN,VRTÁ,VRTÁ ,VRTÁ UŽ Z TOHO JSEM TÉMĚŘ HLUCHÁ.TAK POHODOVOU JÍZDU, A S POZDRAVY PRO DNEŠEK SE loučím Nazdarek zdraví Kašpárek

    OdpovědětVymazat
  5. takove dobrodruzo uz k cestovani patri...
    nam se to stalo v quatemalskych horach, nejblizsi mesto s benzinkou asi 100km, vsichni meli jeepy na naftu..
    chce to prubezne tankovat... a neverit pocitadlum :)

    OdpovědětVymazat